Festiwal im. Adama Didura

AKTUALNOŚCI

W romantycznym nastroju…

od 23/08/2023 do 23/08/2023 | Mistrzowskie duety
W romantycznym nastroju…

23.09 godz. 18.00                                                 
W romantycznym nastroju…
Mistrzowskie duety      

Rusłana Koval – sopran
Stanisław Kuflyuk – baryton
Roman Marchenko – fortepian

W programie m.in. utwory: Rossiniego, Donizettiego, Mozarta, Lehára

 cena biletu 40 zł

 

 

Rusłana Koval
Urodziła się w mieście Chmielnicki w zachodniej Ukrainie. Studiowała w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy w Kijowie pod kierunkiem prof. Marii Stefiuk. W 2014 roku uzyskała stopień magistra w dziedzinie wykonawstwa wokalnego.
W latach 2014-2017 artystka była uczestniczką Programu dla Młodych Artystów Operowych prowadzonego przez Teatr Bolszoj, gdzie wystąpiła jako Barbarina w Weselu Figara, Głos z Niebios i Tebaldo w Don Carlosie, Liza w Lunatyczce, Frasquita w Carmen i Brygida w Jolancie. Wzięła również udział w licznych koncertach kameralnych, wykonując pieśni słowiańskie, francuskie i niemieckie. Repertuar artystki obejmuje także partię Violetty w Traviacie, Królowej Nocy w Czarodziejski flecie, Marfy w Carskiej narzeczonej oraz partię tytułową w Śnieżynce Rimskiego-Korsakowa.
W lutym 2016 wraz z innymi młodymi artystami Ruslana Koval odbyła dwutygodniowe szkolenie w Waszyngtońskiej Operze Narodowej w ramach Domingo-Cafritz Young Artist Program.
W kwietniu 2017 zadebiutowała jako Gilda w Rigoletcie w Opernhaus Wuppertal (dyr. Johannes Pell, reż. Timofei Kulyabin). W marcu 2019 zadebiutowała jako Charmion w Kleopatrze Augusta Enny w Den Jyske Opera w Aarhus, w Danii (dyr. Joachim Gustafsson, reż. by Ben Baur). W maju 2019 wystąpiła jako Violetta w Traviacie w Operze Bałtyckiej w Gdańsku (dyr. Jose Maria Florencio).
Jest finalistką dwóch prestiżowych konkursów wokalnych: Operaliów (2017) i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Królowej Sonji w Oslo (2017). W 2019 roku zdobyła IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie oraz I nagrodę w V Międzynarodowym Konkursie Operowym im. Sołomiji Kruszelnyćkiej we Lwowie.
Od kilku lat ściślie jest związana z Polską. Obecnie jast etatową solistką Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
W 2022 roku na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie zadebiutowała tytułową rolą Violetty Valery (Traviata) w reżyserji Mariusza Trelinskiego pod batutą Patricka Fournillier. W tym samym roku na scenie Opery Śląskiej wystąpila jako tytułowa Łucja z Lammermoor w operza G. Donizettiego, Violetta Valery w Traviacie G.Verdiego, Hanna w Strasznym Dworze St. Moniuszki oraz Micaela w Carmen G. Bizeta. W sezonie 2022 – 2023 wystapila na prestożowych festiwalach w Irlandii: Blackwatter Vallery Opera Festival oraz Wexford Festival Opera. W Dunskiej Operze Narodowej w Kopenhadze zadebiutowala jako Nadda w I Pagliacci R. Leoncavallo. Wtym sezonie powróciła deski Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie jako Roksana w Królu Rogerze K. Szymanowskiego w słynnej produkcji Mariusza Trelińskiego pod batutą Michała Klauzy.

Stanisław Kuflyuk - baryton
Pochodzi z Iwano-Frankowska (Stanisławów) na Ukrainie, gdzie ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalny tamtejszej Akademii Sztuki. Jest także absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej (w klasie Iwony Hossy). W 2019r. otrzymał stopień doktora sztuki na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Jest zdobywcą Grand Prix w konkursie wokalistyki „Sztuka XXI wieku” w Lempala w Finlandii (2006), III Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2011), Grand Prix i I nagrody Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu (2012). Solista współpracuje z najważniejszymi teatrami operowymi i filharmoniami w kraju i za granicą, gdzie śpiewa tytułowe partie: w Eugeniuszu Onieginie i Don Giovannim, Miecznika w Strasznym Dworze, Janusza w Halce, Marcella w Cyganerii, Figara w Cyruliku sewilskim, Sir Forda w Falstaffie, Lorda Ashtona w Łucji z Lammenmoor, Sharplessa w Madama Butterfly, Hrabiego Almaviva w Weselu Figara. Bierze udział w wielu festiwalach, w kraju i na świecie, m.in.: Letnim Festiwalu Opery Krakowskiej, Bydgoskim Festiwalu Operowym, wrocławskim Festiwalu Oper Współczesnych czy ostatnio Bregenzer Festspiele (2014). W 2015 roku solista rozpoczął współpracę z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie wykonuje partię Miecznika w Strasznym dworze S. Moniuszki, Oniegina w Eugeniuszu Onieginie, Germonta w Traviacie i wielu innych. Występował na jednej scenie z Placido Domingo którego zastąpił w roli Germonta. W sezonie 2022-2023 wystąpił w Narodowej Operze w Estonii i Monachijskiej Staatsoper gdzie współpracował miedzy innymi z Dmitriem Cherniakowym i Vladimirem Yurovskim. Wystąpił na prestiżowym Festiwalu w Wexford (Irlandia) oraz letnim festiwalu w Szwecji kreując role Reanata w Balu Maskowy G. Verdi
Na stałe jest związany z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Operą Śląską w Bytomiu.