Festiwal im. Adama Didura

AKTUALNOŚCI

Polska muzyka religijna

od 26/09/2023 do 26/09/2023 | Koncert ku czci św. Wojciecha – Patrona Polski
Polska muzyka religijna

26.09 godz. 19.00

Polska muzyka religijna

Koncert ku czci św. Wojciecha
Patrona Polski (Ad honorem Sancti Adalberti)

(Kościół Przemienienia Pańskiego) 
cena biletu 30 zł

 

 


Marek Raczyński – Salve Regina, Ave Regina Caelorum

Katarzyna Danel – Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój

Oskar Kamiński – Locus iste

J. Szopiński – Missa Sancti Adalberti

Zespół wokalny Affabre Concinui


Postać świętego Wojciecha funkcjonuje w polskiej kulturze nieprzerwanie od tysiąca lat. Nieustające zainteresowanie dziełem życia biskupa praskiego nie dziwi, wszak jego działania istotnie wpłynęły na losy średniowiecznej Polski,  a jego śmierć bezpośrednio wiązała się z późniejszym utworzeniem w Gnieźnie arcybiskupstwa – pierwszej polskiej metropolii kościelnej. Ten oddany Bogu i ludziom zakonnik, pełen wiary asceta za prawdziwe powołanie uznawał apostolstwo, a swe życie poświęcił nawracaniu pogan (…)

(…) Trzon koncertu stanowi Missa Sancti Adalberti Jacka Szopińskiego – jedna z niewielu w muzyce polskiej mszy stanowiących wspomnienie świętego Wojciecha. To przykład kompozycji, która łączy w sobie podniosłą tematykę z odległymi od niej światami brzmieniowymi: utwór przystępny w odbiorze, charakteryzujący się śpiewnymi melodiami i komunikatywnym językiem dźwiękowym. Sześć zwartych części wykorzystujących łacińskie teksty liturgiczne, a wśród nich zaskakujące Alleluja i słowa: „Niebo i ziemia przeminą, ale Twoje słowa nigdy nie przeminą” Oczywiste nawiązanie do Ewangelii według św. Łukasza i idei trwałości Słowa Bożego (…)

 Małgorzata Pawłowska

Ponadto usłyszymy utwory religijne Marka Raczyńskiego, Oskara Kamińskiego, Katarzyny Danel, które napisane zostały w ostatnim dziesięcioleciu. W doskonały sposób wzmacniają podniosłą atmosferę tego wydarzenia. Wszystkie dzieła prezentowane podczas koncertu zostały skomponowane  z myślą o zespole Affabre Concinui.