PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
od 05/06/2020 do 31/08/2020 | ZAPOBIEGANE I PRZECIWDZIAŁANIE COVID-19 W SDK
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZAPOBIEGANIU I PRZECIWDZIAŁANIU COVID-19
W SANOCKIM DOMU KULTURY
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejsze procedury powstały w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród pracowników Sanockiego Domu Kultury (dalej: SDK), instruktorów, osób korzystających z seansów filmowych, koncertów, spektakli, uczestników zajęć, prób i warsztatów oraz rodziców/opiekunów dzieci.
§ 2
Organizacja zajęć
- Zajęcia odbywają się w grupach liczących maksymalnie w poszczególnych salach: sala tańca 16 osób + instruktor; sala 2,7,11, 15 – 8 osób +instruktor
- Minimalna przestrzeń do zajęć w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczestników i instruktorów), a odległości pomiędzy uczestnikami wynosi min. 2 m.
- Zajęcia odbywają się w ściśle określonej sali, a przebywanie poza nią jest zabronione.
- Godzina rozpoczęcia zajęć zostaje ustalona dla każdej z grup tak aby ograniczyć kontakt pomiędzy uczestnikami zajęć.
- Pracownicy SDK oraz instruktorzy prowadzący zajęcia zobowiązani są do stosowania zasad reżimu sanitarnego i zachowania dystansu społecznego.
- Obowiązuje zakaz przebywania w salach i na korytarzach osób trzecich, w tym rodziców/opiekunów.
- Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzają dzieci punktualnie (tuż przed zajęciami). Nie ma możliwości przebywania na korytarzu w oczekiwaniu na zajęcia.
- Rodzice/opiekunowie dziecka przyprowadzający/odbierający uczestników zajęć do SDK muszą być zdrowi i mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników SDK oraz innych osób wynoszący min. 2 m.
- W zajęciach organizowanych przez SDK może uczęszczać wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych.
- Na terenie SDK wprowadzony zostaje zakaz wnoszenia i spożywania posiłków oraz picia napojów.
§ 3
Organizacja seansów filmowych, spektakli teatralnych i koncertów
- Seanse filmowe, spektakle teatralne i koncerty odbywać się będą w sali widowiskowej SDK z uwzględnieniem nowej organizacji miejsc:
- udostępnienie nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali - rzędy będą zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami;
- obowiązek zachowania jednego wolnego miejsca między widzami nie dotyczy:
- widza, który uczestniczy w pokazie z dzieckiem poniżej 13. roku życia;
- widza, który uczestniczy w pokazie z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą
z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie; - osób wspólnie zamieszkujących lub pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
- Obowiązek zakrywania ust i nosa przez widzów (noszenie maseczek), obowiązkowa dezynfekcja dłoni przez uczestników imprez SDK
- Ustawianie kolejki z zachowaniem dystansu zgodnego z aktualnym stanem prawnym.
- wietrzenie i wentylowanie obiektu przed, w trakcie i po każdym dniu – dezynfekowanie powierzchni po każdym seansie, koncercie , spektaklu.
- opuszczanie sali widowiskowej SDK przez uczestników z zachowaniem wymaganego przepisami prawa odstępu.
§ 4
Czynności higieniczno – sanitarne
1 . Przy wejściu do SDK umieszczono preparaty do dezynfekcji rąk, których stan jest regularnie sprawdzany i w razie potrzeby uzupełniany.
- Po wejściu na teren SDK pracownik oraz uczestnik wydarzeń kulturalnych zobowiązany jest do dezynfekcji rąk.
- Prace porządkowe są codziennie monitorowane ze szczególnym uwzględnieniem sali widowiskowej SDK oraz sal zajęciowych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych i ciągów komunikacyjnych. Dezynfekuje się powierzchnie dotykowe tj. klamki, poręcze, uchwyty, itp. Po każdym seansie, koncercie, spektaklu oraz zajęciach ustalona jest trzydziestominutowa przerwa, podczas której przeprowadzana jest dezynfekcja powierzchni dotykowych i wietrzenie pomieszczenia.
- Uczestnik seansu, koncertu, spektaklu oraz zajęć, prób lub warsztatów nie powinien zabierać ze sobą na zajęcia niepotrzebnych przedmiotów.
- Pracownicy SDK zostali poinstruowani o konieczności stosowania się do zasad higieny.
PROCEDURY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA
WYSTĄPIENIA CHOROBY COVID-19 OBOWIĄZUJĄCA W SDK
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejsze procedury powstały w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2. Celem niniejszych procedur jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród pracowników Sanockiego Domu Kultury (dalej: SDK), oraz uczestników seansów kinowych, koncertów, spektakli zajęć, prób i warsztatów (dalej: wydarzenia kulturalne), w sytuacji wystąpienia podejrzenia zakażenia.
§ 2
Postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u pracownika.1. Każdy pracownik, który zauważy wystąpienie u siebie lub innego pracownika przebywającego w SDK niepokojące objawy lub symptomy zarażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, powinien niezwłocznie powiadomić o tym dyrektora SDK oraz skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia, zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- Do niepokojących objawów należą: gorączka, kaszel, duszności i kłopoty z oddychaniem, bóle mięśni i ogólne zmęczenie, stan podgorączkowy (temperatura ciała od 37,5 0 C), objawy przeziębieniowe.
- W przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy:
- odizolować pracownika, u którego wystąpiły niepokojące objawy od innych pracowników i osób przebywających w budynku SDK,
- nakazać pracownikowi pobyt w wyznaczonym miejscu do momentu uzyskania stosownych instrukcji postępowania ze Stacji Sanitarno — Epidemiologicznej,
- wstrzymać przyjmowanie kolejnych uczestników wydarzeń kulturalnych do czasu uzyskania instrukcji postępowania po kontakcie z właściwą miejscowo Stacją Sanitarno — Epidemiologiczną,
- w przypadku uzyskania zgody ze Stacji Sanitarno — Epidemiologicznej zleca się gruntowne sprzątanie obszaru, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zgodnie z funkcjonującymi w SDK procedurami oraz zleca zdezynfekowanie powierzchni dotykowych tj. klamki, poręcze, uchwyty itp.
- przeanalizować w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zaistniały przypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem, pod kątem konieczności wprowadzenia dodatkowych procedur bezpieczeństwa i stosować się do jego poleceń,
- zalecić osobom, które miały kontakt z potencjalnie zakażonym do stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i zaleceń uzyskanych ze Stacji Sanitarno — Epidemiologicznej.
§ 3
Postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u uczestników wydarzeń kulturalnych
W przypadku wystąpienia u uczestnika wydarzeń kulturalnych przebywającego w instytucji niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy:
- odizolować osobę u której wystąpiły niepokojące objawy od innych osób przebywających w budynku SDK,
- niezwłocznie skontaktować się z właściwą miejscowo Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w celu uzyskania instrukcji postępowania
- ściśle stosować się do wydanych przez Stację Sanitarno — Epidemiologiczną instrukcji i zaleceń,
- w przypadku uzyskania zgody ze Stacji Sanitarno — Epidemiologicznej zleca się gruntowne sprzątanie obszaru, w którym poruszał się i przebywał podejrzany o zakażenie, zgodnie z funkcjonującymi w SDK procedurami oraz zleca się zdezynfekowanie powierzchni dotykowych tj. klamki, poręcze, uchwyty itp.
- przeanalizować w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zaistniały przypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem w instytucji pod kątem konieczności wprowadzenia dodatkowych procedur bezpieczeństwa i stosować się do jego poleceń,
- opracować listę osób przebywających w tym samym czasie w budynku SDK, co osoba podejrzana o zakażenie i stosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i zaleceń uzyskanych ze Stacji Sanitarno — Epidemiologicznej.
§ 4
Pozostałe regulacje
- Dyrektor SDK zobowiązany jest do bieżącego śledzenia informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, a także obowiązujących przepisów prawa dotyczących postępowania na wypadek zarażenia koronawirusem i bieżącego wdrażania nowych uregulowań dotyczących bieżącej pracy instytucji.
- Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników SDK. Wszyscy, których ta procedura dotyczy zobowiązani są do bezwzględnego jej przestrzegania i stosowania.
- Procedury mogą ulec aktualizacji.