Wydarzenia

AKTUALNOŚCI

Fotorelacja

od 20/04/2017 do 20/04/2017 | 20 kwietnia 2017r.
Fotorelacja

Wystawa malarstwa

Magdalena Wyżykowska - Figura
Jerzy Figura

Wernisaż wystawy
20 kwietnia 2017 godz.17.00


FTORELACJA - WERNISAŻ WYSTAWY


Magdalena Wyżykowska - Figura 

Artysta malarz; urodziła się w Jasionowie, ukończyła studia w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie – specjalizacja malarstwo. Dyplom uzyskała w pracowni prof. ASP, Stanisława Batrucha. Mieszka i tworzy w Krośnie. Pracę artystyczną łączyła przez 30 lat, z dużymi sukcesami, z edukacją artystyczną dzieci, młodzieży i studentów. Za szczególne osiągnięcia otrzymała dwukrotnie Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i trzykrotnie Prezydenta Miasta Krosna, została odznaczona Medalem KEN, złotą odznaką TPD Przyjaciel Dziecka, Srebrnym Krzyżem Zasługi. Za wspieranie swoimi obrazami akcji charytatywnych, dwukrotnie uhonorowana została „Aniołami wdzięczności”. Aktywnie uczestniczy w życiu Krosna, regionu i pogranicza. Ma na swoim koncie 28 wystaw indywidualnych. Była uczestnikiem wielu międzynarodowych plenerów, sympozjów, akcji plastycznych i wystaw zbiorowych. Jest artystką o dużym, różnorodnym i cenionym dorobku artystycznym. W 2014 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Krosna „Za całokształt twórczości artystycznej, upowszechnianie kultury i ochronę dziedzictwa kulturowego”.

Głównie pracuje w cyklach. Najciekawsze recenzje krytyków sztuki uzyskały: „Życie kobiety”, „Ziemskie anioły”, „Inspiracje muzyczne” oraz cykle abstrakcji: „Emocje” i malowany na aksamicie cykl „Przenikanie światła. W zbiorach artystki znajdują się również nastrojowe pejzaże, martwe natury, człowiek i kwiaty. Pracuje w technice olejnej, collage oraz oryginalnej, unikatowej technice – olej na czarnym aksamicie.

W 2011r. TVP Rzeszów nakręciła i wyemitowała film poświęcony jej twórczości z cyklu „Niezwykli”.

W 2015r. W IV tomie albumu „ Sztuka Podkarpacia” została zaprezentowana twórczość artystki. Jej obrazy wzbogacają kolekcje prywatne, państwowe, galerie i muzea w kraju i za granicą.


Jerzy Figura

Urodził się w Nowej Soli, mieszka i tworzy w Krośnie. Maluje od kilkunastu lat, chociaż umiejętności plastyczne posiadał od zawsze. Malarstwo jest jego pasją, którą umiejętnie łączy z trudną i odpowiedzialną pracą zawodową. Tematyka prac artysty obejmuje pejzaż, architekturę zabytkową Bieszczadów, miast polsko-słowackiego pogranicza oraz kompozycje abstrakcyjne. Ze względu na oryginalność ujęcia wyróżnia się cykl „pasmowy” z elementami pejzażu. Pracuje w technice olejnej i akrylu. Obrazy malowane szerokim pędzlem, a także szpachlą posiadają bogatą paletę barw, fakturę, oddają klimat i nastrój uwiecznionych miejsc. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Krosna i regionu. Chętnie wspiera swymi obrazami akcje charytatywne. Ma w swoim dorobku 6 wystaw indywidualnych. Był uczestnikiem wielu międzynarodowych plenerów, sympozjów artystycznych i wystaw zbiorowych, m.in. biennale artystyczne i przeglądy sztuki. Obrazy artysty cieszą się uznaniem miłośników malarstwa, są ozdobą licznych kolekcji prywatnych, galerii, organizatorów plenerów i sympozjów artystycznych w kraju i za granicą.