Wydarzenia

AKTUALNOŚCI

Księga lasu

od 01/06/2019 do 01/06/2019 | Spektakl uliczny dla dzieci
Księga lasu

KSIĘGA LASU
reż. Wojciech Graniczewski

Muzyka: Jan Hnatowicz
Scenografia: Katarzyna Zbłowska

1 czerwca 2019r. godz.16.00

SANOCKI RYNEK !

wstęp wolny!

Wystąpią:
Andrzej Biegun (Drwal Maciej), Karin Wiktor-Kałucka (Siostra Echo, Królowa Pszczół), Marta Abako i Joanna Rakoczy (Siostry Echo), Agnieszka Cząstka (Motyl), Michał Kutnik (Pająk), Kamila Mędrek-Żurek (Pszczoła-Strażniczka), Janusz Dębowski (Zaskroniec-Medyk).Księga Lasu to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci – piękna i mądra opowieść o najważniejszych wartościach, jakie liczą się w życiu. Jej bohaterem jest Drwal Maciej, który pragnie uratować prastary las, a w jego licznych przygodach towarzyszą mu ostatni leśni mieszkańcy...
Ekologiczne przesłanie płynące z baśni daje pretekst do rozmowy rodziców, dzieci, nauczycieli i wychowawców o tym, jak należy chronić przyrodę, a także o tym, jak ważne w życiu są przyjaźń, miłość, uczciwość i lojalność.  Drwal, Pszczoły, Motylek, Siostry Echo, Pająk i Zaskroniec zapraszają widzów do starego lasu, który ludzka nieroztropność doprowadziła do katastrofy. Dzięki dobremu sercu oraz sile wiary drwala las zostanie uratowany, a leśne zwierzęta odzyskają spokój i swoje miejsce na ziemi.

Co o spektaklu mówi jego autor i zarazem reżyser

Dlaczego wybór padł na „Księgę Lasu”?  – pytamy autora i reżysera, Wojciecha Graniczewskiego, twórcę spektakli teatralnych oraz programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży (m.in. edukacyjno-rozrywkowego anglojęzycznego serialu telewizyjnego Lippy & Messy). – Myślę, że warto poruszać w spektaklach dla dzieci ważne, dorosłe problemy, które podane i ujęte w atrakcyjny sposób docierają do świadomości i wzbudzają zainteresowanie zarówno dzieci, jak i rodziców. Stają się wówczas okazją do rozmowy o istotnych rzeczach związanych z codziennym życiem.

  

 STRESZCZENIE AKCJI

 W uschniętym lesie panuje martwa cisza. Na polanę przybywa Drwal Maciej, aby ściąć rosnący tam 1000-letni dąb. Nim to się jednak stanie, Maciej odkrywa, że powodem braku sił życiowych lasu jest choroba Echa, które tak długo powtarzało wrzaski ludzi, aż ochrypło i w końcu straciło głos. Wtedy las opuściły zwierzęta i ptaki, a drzewa zaczęły więdnąć i usychać.  
 
Maciej postanawia uratować las i wyrusza na poszukiwanie lekarstwa dla chorego Echa. Podczas przygód z udziałem ostatnich mieszkańców lasu (Motyla, Pająka, Pszczół i Zaskrońca), dzielny drwal odnajduje trzy zaczarowane kwiaty i poznaje zaklęte w nich czarodziejskie słowa – klucze do szczęśliwego życia. Kiedy w końcu Drwal Maciej wykrzykuje te słowa wraz z publicznością, Echo odzyskuje głos, a las wraca do życia i na nowo rozkwita.