Wydarzenia

AKTUALNOŚCI

DZIADY

od 26/10/2018 do 27/10/2018 | Teatr Wierszalin
DZIADY

DZIADY
Teatr Wierszalin
reż. Piotr Tomaszuk

26 października godz.18.00
„Dziady – Noc Pierwsza”
cena biletu 20 zł

27 października godz.18.00
„Dziady – Noc Druga”
cena biletu 20 zł

 

 

Wizyta Teatru Wierszalin w Waszym mieście umożliwi widowni obejrzenie mickiewiczowskiego arcydzieła w takiej postaci, w jakiej zapewne wyobrażał ją sobie autor. „Dziady” Adama Mickiewicza pokazane w formie teatralnego dyptyku, w formie dwóch kolejnych „nocy” spędzanych na rozmowie z „duchami”, w wyobraźni widzów zdolne są zafunkcjonować jako dzieło integralne, jako „całość” w pełni obrazująca los i transgresję głównego bohatera - Gustawa/Konrada.
Każda z „wierszalińskich nocy” jest pomyślana też jako samodzielne dzieło, więc zostawiamy wam widzom wybór jak będziecie z nami wywoływać „mickiewiczowskie duchy”.

„Dziady – Noc Pierwsza”

„Inscenizację IV.cz Dziadów w Teatrze Wierszalin pełną muzyki, śpiewu z bogatą realistyczno-magiczną scenografią, pomysłowymi zabiegami reżyserskimi oraz genialną grą aktorów powinien obejrzeć każdy.” (E. Sawicka bia24.pl)
 „Postać Gustawa to kolejna rola Rafała Gąsowskiego, którą nie waham się nazwać kreacją” (Jan Bończa-Szabłowski „Rzeczpospolita)
 „Takie przedstawienia przywracają sens, że teatr – świątynia sztuki może się jeszcze odrodzić” (Profesor Jacek Bartyzel)

"Dziady - Noc Pierwsza" jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowaną na podstawie "Dziadów cz. IV" z elementami "Dziadów cz. II". Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część "Dziadów" jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz - kapłan kościoła unickiego - okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. "Dziady" w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci. Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się swoistym odpowiednikiem antycznego chóru.

 

„Dziady - Noc Druga”

/przedstawienie na podstawie III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza/

„Piękny, wnikający do środka i zostający w głowie na długo spektakl” ( M. Żmijewska „Gazeta Wyborcza”)
„Supraska scena zapisuje się w historii wielkich spektakli.” (D. Sokołowska „Polskie Radio Białystok”
"Dziady - noc druga" to koncertowa gra Rafała Gąsowskiego z naprawdę Wielką Improwizacją. (J. Doroszkiewicz „Kurier Poranny”)

„Przeczytać Mickiewicza - to jedno. Zrozumieć Mickiewicza - to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego. Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad "Dziadami", mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requiem dedykowane męczennikom "narodowej sprawy". 

Piotr Tomaszuk