Gwiazdy Jazzu w SDK

AKTUALNOŚCI

Maciej Sikała

od 28/03/2019 do 28/03/2019 | Gwiazdy Jazzu w SDK
Maciej Sikała

Maciej Sikała

28 marca 2019 godz.19.00

Maciej Sikała– saksofon
Andrzej Święs – kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja

Maciej Sikała ur. w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akade-miach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.
Współpracował koncertując lub nagrywając
z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewi-czem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdże-rem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmieta-ną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karola-kiem oraz z muzykami z zagranicy, takimi jak: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski.
Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich,
z których dwie były nominowane do nagrody „Fry-deryki”. Od kilku lat prowadzi zajęcia na warszta-tach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował
w krajach takich jak: Niemcy, Rosja, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Białoruś, Litwa, Francja, Włochy, Szwecja, Mołdawia, Rumunia, Kanada, Izrael, Austria, Ukraina, Belgia, Indie, Anglia.
W ankiecie „Jazz Top” magazynu Jazz Forum zajmuje obecnie (oraz w latach 1995-2005, 2010, 2012-2014) pierwsze miejsce w kategorii sakso-fonu tenorowego.