Gwiazdy Jazzu w SDK

AKTUALNOŚCI

Artur Dutkiewicz Quartet

od 30/03/2019 do 30/03/2019 | Gwiazdy Jazzu w SDK
Artur Dutkiewicz Quartet

Artur Dutkiewicz Quartet
Tribute to Tomasz Szukalski

30.03.2019 godz.19.00
cena biletu - 30 zł

Artur Dutkiewicz – fortepian
Radek Nowicki – saksofon tenorowy
Adam Kowalewski – kontrabas
Krzysztof Dziedzic – perkusja

Tomasz Szukalski (1943 - 2012) legenda polskiego jazzu, najwy-bitniejszy polski saksofonista tenorowy, postać charyzmatyczna
i niezwykle barwna. Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami, jak Tomasz Stańko, Edward Vesalla, Terje Rypdal, Palle Danielsson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa.
 Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instru-mentalistów w Polsce i na świecie. Kwartet w składzie Artur Dutkiewicz, Adam Kowalewski, Krzysztof Dziedzic był ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego. Występowali razem przez ponad 10 lat. W 2008 roku Kwartet odbył ostatnią trasę koncer-tową(12 koncertów), rozpoczynając w Polsce i docierając aż na Syberię: od Orenburga, przez Krasnojarsk, Irkuck aż do Ułan Ude, pod granicę z Mongolią.

Artur Dutkiewicz - wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego, przez ponad 20 lat występował z nim w kwartecie oraz w duecie. Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic, bardzo młodzi wówczas muzycy, którzy zostali zauważeni przez mistrza Szukalskiego na warsztatach jazzowych. Jak wspominają, terminowanie u Jego boku miało ogromny wpływ na ukształtowanie ich osobowości artystycz-nych.
Do zespołu dołączył znakomity saksofonista tenorowy Radek Nowicki, którego „Szakal” wyróżniał, jako jednego z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów. Muzycy przypomną utwory wcześniej wykonywane
w Kwartecie Tomasza Szukalskiego a także kompozycje Artura Dutkiewicza dedykowane Mistrzowi.