Gwiazdy Jazzu w SDK

AKTUALNOŚCI

FRIENDS Music of Jarek Śmietana

od 16/03/2018 do 16/03/2018 | 16 marca 2018 godz.19.00
FRIENDS Music of Jarek Śmietana

16 marca 2018 godz.19.00
FRIENDS
Music of Jarek Śmietana


Wojciech Karolak - organy Hammonda
Antoni Dębski - gitara basowa
Piotr Baron - saksofon
Adam Czerwiński - perkusja
Marek Napiórkowski - gitara
cena biletu - 30 zł


Po odejściu Jarka Śmietany, jego wieloletni sideman i przyjaciel Adam Czerwiński podjął się bardzo trudnego przedsięwzięcia. Postanowił przygotować hołd na miarę poziomu artystycznego i legendy nieodżałowanego gitarzysty. W nagraniach albumu „Friends: Music Of Jarek Śmietana” udział wzięło wielu znakomitych polskich i amerykańskich muzyków jazzowych. Wszyscy, jak mówi tytuł płyty, to przyjaciele artysty, którzy wcześniej z nim współpracowali. Sesje odbyły się w Polsce i Stanach Zjednoczonych – na Wybrzeżu Wschodnim i Zachodnim.

Kompozycje Śmietany brzmią świeżo, a wykonania Johna Scofielda, Larry’ego Koonse’a, czy Jerry’ego Goodmana pokazują, że jego muzyka jest godna przedstawiania fanom jazzu na całym świecie. Pięknie brzmi kontrabas Darka Oleszkiewicza w kompozycjach My Love and Inspiration i Follow the Fellow. Zachwyca też gra na fortepianie

W większości utworów na perkusji gra Adam Czerwiński – wieloletni członek sekcji rytmicznych zespołów Jarka Śmietany. Czuje się głębokie zaangażowanie artystów w hołd, który składają niedawno zmarłemu przyjacielowi.
Larry’ego Goldingsa. W innych utworach doskonałe są partie saksofonów Piotra Barona, Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego. Na uwagę zasługuje duet Yaron Stavi-Adam Kowalewski w utworze Flashing Dance czy duet Piotr Wyleżoł-Kowalewski w Children of Time. Różnych smaczków na płycie jest tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich.

Płyta jest spójna i bardzo dobrze zrealizowana od strony dźwiękowej. Nie jest to proste przy nagraniach dokonywanych w wielu studiach. Zaprezentowane utwory to przegląd dorobku artystycznego Jarka Śmietany. Dzięki takiej konstrukcji płyty możemy dowiedzieć się, jak świetnym był kompozytorem praktycznie od samych początków swojej kariery.

JAZZ FORUM
Autor: Mateusz Zarembowicz