Festiwal im. Adama Didura

AKTUALNOŚCI

Najpiękniejsze opery świata

od 25/09/2018 do 25/09/2018 | Charles Gounod – Romeo i Julia
Najpiękniejsze opery świata

25.09.2018 godz. 18.00

Najpiękniejsze opery świata 
Charles GounodRomeo i Julia

Romeo – Andrzej Lampert
Julia – Ewa Majcherczyk
Ojciec Laurenty – Bogdan Kurowski
Mercutio – Kamil Zdebel
Stefano – Michał Sławecki


Kapulet – Zbigniew Wunsch
Tybalt – Maciej Komandera
Gertruda – Iwona Noszczyk
Parys – Łukasz Klimczak
Gregorio – Włodzimierz Skalski
Benvolio – Grzegorz Biernacki
Akrobatka – Jadwiga Krowiak
Dzieci – Basia Ząbkowska; Beniamin Gnida

Kierownictwo muzyczne: Bassem Akiki
inscenizacja,reżyseria, kostiumy: Michał Znaniecki
scenografia: Luigi Scoglio
choreografia: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak
reżyseria światła: Bogumił Palewicz
kierownik chóru: Krystyna Krzyżanowska – Łoboda
kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
asystent dyrygenta: Grzegorz Brajner

Chór, balet, i orkiestra OPERY ŚLĄSKIEJ pod dyrekcją Bassema Akiki
cena biletu 50 zł


fot.K.Bieliński

 Romeo i Julia

Tragiczna historia kochanków z Werony pobudza wyobraźnię kolejnych pokoleń, w nowej odsłonie scenicznej zagościła na deskach Opery Śląskiej. Opowieść o zwaśnionych rodach Kapuletów i Montekich, którą na język opery przełożył francuski kompozytor Charles Gounod, na bytomską scenę wprowadził Michał Znaniecki – jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych i operowych. Kierownikiem muzycznym premiery był Bassem Akiki - dyrygent goszczący na wiodących europejskich scenach muzycznych i Dyrektor Artystyczny Opery Śląskiej.

To historia o konflikcie, w którym niewinność jest uwikłana w rodzinne porachunki świata dorosłych. Stąd w spektaklu biorą też udział dzieci (mała Julia i mały Romeo). Dopóki nie są skażeni dorosłością, potrafią kochać i nie myślą o układach, wrogach, polityce. Ale życie jest inne. Zmusza nas do przejęcia ról społecznych; zemsty, lojalności, znaków rozpoznawczych tożsamości społecznej. – podkreśla reżyser, Michał Znaniecki.

Spektakl został nagrodzony trzema Złotymi Maskami - jako Przedstawienie Roku 2017, w kategorii rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta za rolę Romeo i za scenografię dla Luigiego Scoglio. Dodatkowo Andrzej Lampert, za rolę Romeo, otrzymał Nagrodę im. Zbigniewa Grucy, którą przyznaje redakcja „Dziennika Teatralnego”.

Bytomska inscenizacja została także doceniona przez publiczność i krytyków. Każdy detal podkreśla wymowę scen. Powoli, z każdą minutą , jest ukazana cała głębia, wymowa opery. (…) Wartość artystyczna - muzyka, kostiumy, gra aktorska, śpiew, nie mówiąc o plastycznej scenografii - trzyma tu dobry, bardzo dobry poziom (Dziennik Zachodni); Najcenniejsza w tym spektaklu jest warstwa teatralna. Michał Znaniecki nie uległ modnej dziś pokusie przeniesienia akcji w nasze czasy, lecz przywołał tradycję szekspirowską (Rzeczpospolita); Ten spektakl, sygnowany stemplem nowej jakości (…), jest naprawdę oszałamiający (Gazeta Wyborcza).


fot.K.Bieliński


fot.K.Bieliński


fot.K.Bieliński


fot.K.Bieliński


fot.K.Bieliński