Festiwal im. Adama Didura

AKTUALNOŚCI

Wielkie dzieła wokalno – instrumentalne

od 18/09/2016 do 18/09/2016 | Wolfgang Amadeusz Mozart – Wielka Msza c-moll KV 427
Wielkie dzieła wokalno – instrumentalne

18.09. 2016 godz. 19.00 (niedziela)
(Kościół Chrystusa Króla)

Wielkie dzieła wokalno – instrumentalne        

Wolfgang Amadeusz Mozart – Wielka Msza c-moll KV 427  
Agnieszka Bochenek-Osiecka – sopran
Roksana Wardenga – sopran
Emil Ławecki - tenor
Paweł Konik – bas

Orkiestra i chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka

cena biletu 20 zł
  


Jarosław Wolanin


Agnieszka Bochenek-Osiecka polska sopranistka, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2000r. Ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego na wydziale wokalno-aktorskim u prof. A. Słowakiewicz.

          W 2003r. debiutowała partią Gildy w operze G. Verdiego ,,Rigoletto'' w Śląsko-Morawskim Teatrze Narodowym w Ostrawie w Czechach. Od tego roku stale współpracuje z tym teatrem, gdzie uczestniczyła w kilkunastu produkcjach operowych między innymi: G. Verdi ,,Rigoletto”- Gilda,

,,La Traviata”- Violetta, ,,Falstaff”-Nanetta, G.Donizetti ,,L'eliksir d'amore”- Adina, N.Rimski-Korsakov ,,Snegorochka”- Śnieżynka, W.A.Mozart ,,Cosi fan tutte”- Fiordiligi, A.Dvorak ,,Jakobin”- Terinka.

          Gościnnie w partiach Gildy i Violetty występowała w teatrach: Teatr Narodowy w Pradze, Państwowa Opera w Pradze, Teatr Narodowy w Brnie w Czechach, Teatro Coccia w Novarra we Włoszech, Teatr Narodowy w Sofii w Bułgarii, oraz na festiwalach operowych open air w Czechach w Loket, Jindrichuv Hradec, w Pradze oraz na festiwalach operowych w Wiltz w Luxemburgu i Portimao w Portugalii.W 2008 debiutowała na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie partią Roxany w Królu Rogerze K.Szymanowskiego. Tę partię śpiewała również w teatrach operowych we Wrocławiu ,Krakowie i w Bilbao(2012).
          Stale współpracuje z teatrami operowymi w Polsce (Warszawa,Wrocław, Bytom ) i w Czechach (Ostrawa, Brno, Praga,Olomouc).
          Równocześnie z działalnością operową A.Bochenek-Osiecka z powodzeniem koncertuje również z repertuarem oratoryjno-kantatowym, operetkowym i musicalowym. Występowała i występuje z wieloma orkiestrami w Polsce i Czechach m.in.: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Czeskiego Radia w Pradze.Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych takich jak: ,,Praska wiosna” ,,,Warszawska jesień”, ,,Festiwal im.L.Janaczka w Ostrawie, ,,Festiwal muzyki sakralnej" w Brnie, ,,Pro Baltica ” w Toruniu, Festiwal Verdiowski w Ołomuńcu, Festiwal w Baden-Baden.
          A.Bochenek-Osiecka jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Jej największe sukcesy w tej dziedzinie to: II miejsce w Konkursie im. A. Didura w Bytomiu w 2000r (I nagrody nie przyznano) oraz 11 nagród pozaregulaminowych, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im.A.Dworzaka w Karlowych Warach w Czechach w 2002r.(również nagrody pozaregulaminowe m.in. za najlepiej wykonaną arię W. A. Mozarta ).
Ponadto jest finalistką konkursów: im. P .Lavirgena w Hiszpanii w 2002r., im. B. Christoffa w Sofii w Bułgarii w 2004r. i półfinalistką konkursów im. M. Caballe w Andorze w 2003 i Jeunesse Musicale w Montrealu w Kanadzie w 2005.
          Współpracuje ze znanymi muzykami i reżyserami warto tutaj nadmienić takie nazwiska jak: M. Treliński,M. Znaniecki N. Otava, Carmen Or, B. Schlik, E. Kirkby, K.Kałudov.
Roksana Wardenga – Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jana Ballarina. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich i warsztatach wokalnych m.in. S.Toczyskiej, O. Pasiecznik, dr h.c. W. Ochmana, prof. R. Karczykowskiego, dr hab. I. Hossy. Ukończyła kurs Pierwszej Europejskiej Akademii Operowej w Operze Śląskiej.

Była finalistką Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego W kręgu muzyki słowiańskiej w Katowicach. Laureatka X Międzyuczelnianego Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. E. Kossowskiego (nagroda specjalna za wykonanie pieśni I.J. Paderewskiego), XV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. H. Godina we Vrablach (I nagroda), VI Ogólnopolskiego Konkursu im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (I nagroda), III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. A. Hiolskiego w Kudowie Zdroju (II nagroda).

Jest solistką Opery Śląskiej. W 2015 roku zaśpiewała tu partię Orfeusza w Orfeuszu i Eurydyce Ch. W. Glucka pod batutą Jerzego Dybała w reżyserii Henryka Konwińskiego. W 2011 roku na tej scenie występowała w przedstawieniu Suor Angelica G. Pucciniego pod batutą Michała Klauzy i w reżyserii Wiesława Ochmana. Współpracuje z Filharmonią Śląską i Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia. Występowała pod batutą: Tadeusza Serafina, Marka Mosia, Sławomira Chrzanowskiego, Michała Klauzy, Jerzego Kłoska, Riccarda M. Sahitiego, Massimiliana Caldiego, Krzysztofa Dziewięckiego, Jerzego Dybała. Nagrywa dla Polskiego Radia Katowice.EMIL ŁAWECKI - Tenor

Naukę śpiewu rozpoczął w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim w klasie Kameralistyki Wokalnej Pawła Hruszwickiego, kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie  Leszka Świdzińskiego. W 2015 roku ukończył z wyróżnieniem studia Magisterskie na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Karczykowskiego.

 Brał udział w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą m. In.  w Teatrze Wielkim Operze Narodowej W Warszawie,  Dusznikach Zdrój,  Radziejowicach a także w Londyńskim Royal Opera House. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem wybitnych śpiewaków oraz pedagogów śpiewu, m.in. Izabela Kłosińska , Andrzej Dobber, Neil Schickoff, Jerzy Marchwiński, Eytan Pessen, Matthias Rexroth, Brenda Hurley, Wiliam Allenby.

Laureat I nagrody na Trzecim Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie w 2014 roku; nagrody w kategorii Młody Artysta Polski przyznanej przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga. Zwycięzca drugiej edycji Bitwy Tenorów na Róże. Zwycięzca X Edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im Jana Kiepury w Filharmonii Narodowej w kategorii "najlepszy debiut śpiewaka ".

Występował w znaczących polskich ośrodkach muzycznych m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Warmińsko Mazurska, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, a także za granicą m.in. w Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Turcji.

Brał udział w inscenizacjach operowych „Don Giovanni” W. A. Mozarta, „Ciotunia” Mirosławy Florczak do tekstu Aleksandra Fredry oraz „Spiskowcy” Franciszka Szuberta kreując w nich pierwszoplanowe role. Jeszce podczas studiów zadebiutował w Tetrze Wielkim Operze Narodowej w studenckim przedstawieniu „Sen nocy letniej ” Benjamina Brittena.  a także w Warszawskiej Operze Kameralnej jako Don Ottavio w "Don Giovannim" W.A Mozarta.  W roku 2016 zadebiutował Teatrze Wielkim w Łodzi w partii Cesarza W operze "Turandot" G. Pucciniego pod dyrekcją  Antoniego Wita.

Współpracował również z wieloma zespołami wokalnymi czy kameralnymi chórami: Chór  Akademii Lena Koźmińskiego, Chór Kameralny MTM zespół Ars Antiqua, zespól  Ars Chori, i inne.  Wykonuje w nich partie chóralne i solowe, odnosząc wiele sukcesów na konkursach i festiwalach zarówno w kraju jak i za granicą, ale przede wszystkim dając dziesiątki koncertów z muzyką wokalną różnych epok. Jest współzałożycielem i dyrygentem Oktetu wokalnego „Manufaktura dźwięku”

 

Paweł Konik Bas-baryton urodzony w Cieszynie.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu Ewy Biegas. Obecnie doskonali swoje umiejętności w prestiżowym programie operowym Yale University - School of Music. Pozostaje pod opieką wokalną Eytan'a Pessen'a, wybitnego pedagoga i pianisty. W trakcie studiów rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie debiutował w styczniu 2013 roku partią Szwochniewa w "Graczach" Dymitra Szostakowicza i Krzysztofa Meyera (reż. A. Chyra), za którą otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Debiut Śpiewaka. W tym teatrze występował również jako Henri Perrin w Madame Curie Elżbiety Sikory (reż. Marek Weiss) oraz Generał Lascy w UBU Rex Krzysztofa Pendereckiego (reż. Janusz Wiśniewski). Na deskach Opery Śląskiej występował w operach Borys Godunow Modesta Musorgskiego jako Nikiticz Pristaw (reż. Wiesław Ochman) oraz Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta jako Leporello, tę partię wykonywał również w Warszawskiej Operze Kameralnej. W 2014 roku Doris Yaric-Cross oraz Richard Cross zaprosili Pawła Konika do udziału w Yale Opera Program gdzie debiutował tytułową partią w Le nozze di Figaro Mozarta (reż. Ted Hufmann), następnie wcielał się w postać Betto w Gianni Schicchi (reż. Luisa Proske). W sezonie artystycznym 2015/16 z Yale Opera wystąpił jako Bottom oraz Theseus w A midsummer night's dream B. Britten'a (reż. Claudia Solti) oraz Don Quichotte w operze J. Massenet (reż. Linda Brovsky) Paweł Konik jest laureatem nagród w międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach wokalnych. Zdobywca Trzeciej Nagrody w Gerda Lissner Foundation International Vocal Competition 2016, Grand Award podczas Licia Albanese-Puccini IVC’16 oraz Giulio Gari Foundation IVC’16, Pierwszej Nagrody podczas XIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji (maj 2011). W listopadzie 2012 roku otrzymał Drugą Nagrodę podczas X-go Międzyuczelnianego Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie. Koncertował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Arte dei Suonatori, Orkiestrą Muzyki Nowej, Filharmonią Śląską w Katowicach, Filharmonią Świętokrzyską, Sinfonietą Cracovią oraz Yale Philharmonia. Pracował pod kierunkiem dyrygentów takich jak: Rune Bergmann, Alexander Liebreich, Michał Klauza, Dominique Trottein, Ewa Strusińska, Wojciech Michniewski, Marek Toporowski, Jan Wincenty Hawel, Przemysław Fiugajski. Uczestniczy w Programie Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Paweł Konik otrzymał prestiżową nagrodę The Horatio Parker Memorial Prize przyznawaną przez Yale University. Jest stypendystą Burmistrza Miasta Cieszyna w dziedzinie kultury.