Festiwal im. Adama Didura

AKTUALNOŚCI

Przebojowe arie i pieśni

od 19/09/2016 do 19/09/2016 | Arnold Rutkowski – tenor
Przebojowe arie i pieśni

19.09. 2016 godz. 18.00 (poniedziałek) 

Recital mistrzowski

Przebojowe arie i pieśni   

Arnold Rutkowski – tenor
Robert Morawski – fortepian  
Prowadzenie – Piotr Nędzyński


cena biletu 20 zł
  

ARNOLD RUTKOWSKI

Urodzony w Łodzi tenor, jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych polskich śpiewaków w świecie opery. Po ukończeniu Łódzkiej Akademi Muzycznej w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego, związał się na trzy lata z Operą Wrocławską. W tym czasie występował również w Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Krakowskiej oraz na innych polskich scenach i estradach.

Debiut w Modenie w 2009 roku, jako Don Jose w „Carmen”, otworzył drogę na sceny światowe. Arnold Rutkowski występował w Teatro Ravenna, Teatro Ferrara, Opera San Juan (Puerto Rico), Phoenix Metropolitan Opera, Michigan Opera w Detroit, Festivalu w Szeged (Węgry), Operze w Budapeszcie, Bolschoy Theater w Moskwie, Mikhailovsky Theater w Sankt Petersburgu, National Opera w Helsinkach, Stockholm Royal Opera House, Opera w Toulon, Opera w Marsylii , na Festivalu Aix-en-Provence, Operze w Lyon, w Theater Wiessbaden, Deutsche Oper am Rhein w Dusseldorfie, Oper Leipzig, Staatstheater Stuttgart, Semperoper Dresden, Staatsoper Hamburg, Staatsoper Berlin, Sydney Opera House, Volksoper w Wiedniu, Theatre de Geneve, Zurich Opera House, Concertgebouw w Amsterdamie, Opera w Limie (Peru) oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ostatnim osiągnięciem Rutkowskiego był debiut w Operze Garnier w Paryżu jako Vodemon w „Iolancie” P. Czajkowskiego u boku Sonii Yonchevy.

Arnold Rutkowski współpracuje z największymi nazwiskami ze świata opery, m. in.: Dmitry Czerniakov, Peter Sellars, Robert Carsen, Nello Santi, Pier Giorgo Morandi, Alan Altinoglu. Wystąpił u boku Placido Domingo, który zaprosił go do udziału w swoim koncercie w Łodzi. Jest laureatem takich konkursów wokalnych jak Operalia, Konkurs im. Ady Sari, Europejski Konkurs Tenorów im. Jana Kiepury. Najczęściej wykonywane role to: Rodolfo w „Cyganerii”, Don Jose w „Carmen”, Vodemon w „Iolancie”, Cavaradossi w „Tosce”, Pinkerton w „Madama Butterfly” i Edgardo w „Łucji z Lammermooru”

W sezonie 2016-17, Arnold Rutkowski powraca do Opery Narodowej jako Kirkor w „Goplanie” Wł. Żeleńskiego, Stefan w „Strasznym Dworze” St. Moniuszki oraz Pinkerton w „Madamie Butterfly” G. Pucciniego. Występować również będzie w Niemczech, Rosji, Francji i Brazylii.